• 609 965 613
  • sikoraclinic@gmail.com

Stomatologia dziecięca

Dziecko to bardzo ważny i wymagający ogromnej uwagi, a także odpowiedniego podejścia Pacjent. W gabinecie Sikora Clinic dbamy o to, aby każda wizyta małego pacjenta była miłym i bezstresowym przeżyciem, począwszy od pierwszego spotkania.

Pierwsza wizyta u stomatologa dziecięcego

Pierwsza wizyta malucha u stomatologa jest niezwykle ważna, ponieważ ma wpływ  na  całe  późniejsze  podejście  do  leczenia.  Dlatego  warto przyprowadzić dziecko do gabinetu zanim jeszcze pojawią się kłopoty z bolącym ząbkiem – aby bezstresowo oswoiło się z nowym miejscem oraz zapoznało z naszym przyjaźnie nastawionym i cierpliwym w stosunku do dzieci personelem.

Podczas takiej wizyty dziecko ma możliwość, pod okiem życzliwego personelu, zaznajomić się z wszystkim, co go interesuje: gabinetem, sprzętem i narzędziami. Poznaje również lekarza, który z przyjemnością odpowie na wszelkie pytania i wątpliwości małego pacjenta, a także w prostych słowach omówi przebieg wizyty i wytłumaczy, co może odczuwać. Udzieli także rodzicom wielu cennych porad co do nauki szczotkowania pierwszych ząbków dziecka oraz dbania o nie na co dzień w domu.

Gdy malec przyzwyczai się do obecności lekarza, gabinetu i narzędzi stomatologicznych, dokonujemy za jego zgodą przeglądu całości jamy ustnej, co pozwala zaplanować przebieg dalszych wizyt i ewentualnego leczenia.  Takie  działanie  wzbudzi  u  Państwa  pociechy  nawyk systematycznych wizyt u stomatologa, czego efektem będzie zdrowie jamy ustnej również w życiu dorosłym.

Maluch Na Fotelu

Dzieci leczone bezboleśnie i w miłej atmosferze chętnie odwiedzają swojego stomatologa. Dlatego stosujemy różne metody, aby nie wywołać u malucha poczucia zagrożenia, nie oszukujemy go, ani nie działamy „z zaskoczenia”,nie przedłużamy też wizyty ponad potrzebę. Nagradzamy również odwagę malca drobnym prezentem – zabawką.

Leczenie ząbków mlecznych, wbrew panującym obiegowym opiniom, jest równie ważne jak leczenie zębów stałych. Przedwcześnie utracone zęby mleczne często są źródłem późniejszych wad zgryzu. Dodatkowo należy pamiętać, że od stanu zdrowia zębów mlecznych w dużym stopniu zależy stan przyszłych zębów stałych.

Niestety zęby mleczne, z powodu odmiennej budowy, są bardziej niż zęby stałe podatne na rozwój próchnicy. Rozwija się ona w nich szczególnie szybko– niekiedy wystarczą trzy miesiące, żeby z małej plamy próchnicowej powstał ubytek sięgający aż do samego nerwu! Dlatego nie powinno odkładać się na później wizyty stomatologicznej dziecka.

Zęby mleczne leczone są podobnie jak u dorosłych: oczyszcza się ząb z próchnicy i wypełnia ubytek odpowiednim materiałem. W naszym gabinecie stosujemy kolorowe wypełnienia i proponujemy dzieciom jego wybór. Dzięki takiemu rozwiązaniu Państwa pociecha w pewnym stopniu uczestniczy w procesie leczenia, co niweluje stres i wprowadza element zabawy, który dziecko niewątpliwie zapamięta jako radosny aspekt wizyty.

Profilaktyka – lakowanie oraz lakierowanie ząbków

Lakowanie polega na wypełnieniu bruzd zębów lakiem szczelinowym, pozwalającym na usunięcie płytki bakteryjnej z niedostępnych dla szczoteczki zagłębień oraz zapobiega ponownemu osadzaniu się bakterii, tym samym chroni przed próchnicą.

Lakierowanie (fluoryzacja) polega na pokryciu zębów cienką warstwą lakieru bogatego we fluor, który wzmacnia szkliwo i zabezpiecza przed działaniem bakterii, tym samym przed próchnicą

Państwa pociechy z pewnością opuszczą gabinet z uśmiechem na ustach i nagrodą dla dzielnego pacjenta w ręku, albowiem oba te zabiegi są całkowicie bezbolesne!

Nie należy zapominać także o wizytach kontrolnych, średnio co 3 do 6miesięcy, w zależności od wskazań lekarza. To również bardzo ważne działanie profilaktyczne. Pozwala wykryć niewielkie ubytki próchnicowe i nie dopuścić do powstania powikłań.