Uzupełnienia protetyczne mogą być stałe (w postaci mostów i koron) lub ruchome (np. protezy akrylowe, szkieletowe i elastyczne). Wybór metody jest zależny od warunków w jamie ustnej Pacjenta i podyktowany uzyskaniem zadowalających efektów estetycznych i funkcjonalnych.
Korona jest uzupełnieniem protetycznym pozwalającym na odbudowę i wzmocnienie zęba bardzo zniszczonego w wyniku próchnicy lub złamania. Przypomina „porcelanową czapeczkę” nakładaną na ząb (bądź przykręcaną do implantu), zarówno w celu poprawy wytrzymałości, jak i odtworzenia jego naturalnego kształtu i rozmiarów.
Korona ceramiczna na podbudowie z metalu stosowana jest najczęściej w tylnym odcinku jamy ustnej – trzon stanowi metal, który z zewnątrz pokryty jest porcelaną.
Korona pełnoceramiczna na podbudowie z tlenku cyrkonu stosowana jest przede wszystkim w przednim i bocznym odcinku jamy ustnej – trzon stanowi estetyczny tlenek cyrkonu, z zewnątrz pokryty porcelaną.
Most pozwala na uzupełnienie luki bądź luk w łuku zębowym. Stanowi zespół połączonych ze sobą koron zębowych odtwarzających brakujące zęby, mocowany na stałe do naturalnych zębów będących w sąsiedztwie z luką.
Licówka jest to cienki płatek porcelany lub kompozytu przyklejany na uprzednio przygotowany ząb od strony przedniej, czyli wargowej lub policzkowej.
Szyna relaksacyjna jest to indywidualnie dobrana i wykonana przezroczysta nakładka na zęby. Stosowana jest u pacjentów z nadmiernym napięciem mięśniowo-nerwowym (tzw. bruksizm). Zmniejsza ona napięcie mięśniowe pozwalając tym samym uniknąć bolesności szczęk i stawów, sztywności karku, nadwrażliwości zębów oraz różnych rodzajów bólu głowy.
Proteza częściowa akrylowa jest to rodzaj uzupełnienia protetycznego odbudowującego braki zębowe, gdzie zarówno płyta, jak i zęby protezy wykonane są z akrylu.
Proteza całkowita akrylowa jest to proteza, która odbudowuje utracone zęby w przypadku braku zębów (bezzębia).
Proteza szkieletowa to proteza uzupełniająca częściowe braki w uzębieniu, które z różnych przyczyn nie kwalifikują się pod uzupełnienie mostami. Skonstruowana jest z metalowego trzonu idealnie dopasowanego do kształtu podłoża jamy ustnej oraz akrylowych części imitujących dziąsła oraz zęby. Ponadto zawiera klamry oraz wypustki opierające się na wybranych zębach (tzw. filarach) służące lepszemu utrzymaniu protezy, co przynosi duży komfort użytkowania. Są cienkie i wygodne, dobrze trzymają się na zębach, są trwałe i nie wymagają szlifowania zębów.
Protezy elastyczne oparte są na materiałach termoplastycznych o wysokiej homogeniczności, odpornych na zginanie, dzięki czemu są bardziej estetyczne i idealne dla osób z alergią na metale. Podobnie jak klasyczne protezy szkieletowe mocowane są na klamrach i nie uciskają dziąseł Pacjenta, co sprawia że ich użytkowanie jest dużo łatwiejsze i bardziej komfortowe w porównaniu do zwykłych protez akrylowych.