• 609 965 613
  • sikoraclinic@gmail.com

Osocze bogatopłytkowe

Jedną z najnowszych metod terapii oznak starzenia się skóry, walki z łysieniem, czy też leczenia urazów jest wykorzystanie w tym celu osocza bogatopłytkowego z własnej krwi pacjenta. Oznacza to, że jedna z najbardziej skutecznych obecnie form terapii oparta jest na substancji, którą każdy z nas posiada w swoim organizmie.

Co to jest osocze bogatopłytkowe?

Osocze bogatopłytkowe, inaczej PRP (Platelet Rich Plasma) to preparat krwiopochodny, zawierający skoncentrowane płytki krwi (PLT – Platelets) zawieszone w niewielkiej ilości osocza.

Jak pozyskuje się osocze? Z pobranej od pacjenta krwi obwodowej. Na skutek jej wirowania, wyodrębnione zostają poszczególne składniki morfotyczne w zależności od ich ciężaru. Dochodzi wówczas do zagęszczenia koncentracji płytek krwi.

Uzyskane osocze bogatopłytkowe charakteryzuje się kilkukrotnie wyższym (3-4 razy) stężeniem płytek, niż ma to miejsce w przypadku osocza znajdującego się we krwi pacjenta. Taka koncentracja PLT wiąże się ze zwiększoną ilością czynników wzrostu GFs (Growth Factors), które są niezbędne w procesie regeneracji tkanek. To właśnie ta funkcja jest kluczową w odniesieniu do wszelkich zastosowań osocza bogatopłytkowego.

Tajemnica skuteczności osocza bogatopłytkowego

Dlaczego osocze bogatopłytkowe jest szczególnie skuteczne w szerokim kontekście terapii wdrażanych zarówno w medycynie estetycznej, ortopedii oraz jak się okazuje również w leczeniu ciężkich postaci chorób wirusowych?

Chodzi tu oczywiście o mechanizm działania PRP, które stymuluje komórki organizmu do szybszej regeneracji, wymiany, a także usprawnia ich pracę. Skoncentrowane płytki krwi znajdujące się w osoczu bogatopłytkowym wywołują naturalne, fizjologiczne reakcje, które między innymi sprawiają, że tkanki goją się i regenerują w szybszym tempie. Właśnie takie właściwości osocza bogatopłytkowego pozwalają na jego skuteczne zastosowanie w szerokim spektrum dziedzin.

Osocze bogatopłytkowe – dla kogo?

Dla jakich pacjentów w szczególności polecana jest jednak terapia z użyciem PRP? Osocze bogatopłytkowe jako substancja autologiczna może zostać z powodzeniem wykorzystania w powstrzymaniu starzenia skóry i to z tą dziedziną najczęściej jest obecnie kojarzona.

W obszarze medycyny estetycznej terapia osoczem bogatopłytkowym jest polecana między innymi tym pacjentom, którzy wykazują nadwrażliwość na działanie toksyny botulinowej (botoksu), a chcieliby poddać się takim zabiegom, jak na przykład korekcja zmarszczek.

Osocze bogatopłytkowe a korekcja zmarszczek

Co ważne, z takiej terapii mogą skorzystać nie tylko osoby, którym zależy na spłyceniu linii mimicznych znajdujących się wokół oczu, ust, na czole, policzkach, czy przy nosie, ale także zmarszczek zlokalizowanych w obrębie szyi, dekoltu, a nawet dłoni. Lekarze wykonujący zabiegi z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego, przy po mocy cienkich igieł wstrzykują substancję wzdłuż zmarszczek i bruzd, a zatem w miejsca, w których należy pobudzić komórki do produkcji nowych włókien kolagenowych.

Osocze bogatopłytkowe na wypadające włosy

Osocze bogatopłytkowe dedykowane jest także pacjentom borykającym się z problemem nadmiernie wypadających włosów, gdyż PRP stymuluje wzrost owłosienia skóry głowy i wspiera proces jego zagęszczania. Co więcej, zabieg ten zalecany jest osobom po przeszczepach włosów – można go bezpiecznie przeprowadzić nawet po miesiącu.

Osocze bogatopłytkowe dla pacjentów ortopedycznych

Wskazanej terapii osoczem bogatopłytkowym mogą się poddać osoby borykające się z różnymi schorzeniami narządu ruchu, np. chorobami kolan, bioder, barków, a nawet drobnych stawów znajdujących się w dłoniach i stopach. Wdrożenie zabiegów z użyciem osocza bogatopłytkowego daje pacjentom ortopedycznym znacznie większe szanse na zregenerowanie uszkodzonych ścięgien czy więzadeł.

Inne zastosowania

Przedstawione wyżej przykłady to oczywiście nie jedyne wskazania do zastosowania osocza bogatopłytkowego. Zabiegi z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego dedykowane są również pacjentom chirurgicznym (chirurgia jamy ustnej, chirurgia twarzowo-szczękowa), ale także tym osobom, które dotknięte są zespołem trudno gojących się ran (stopa cukrzycowa), czy oparzeń.

Osocze bogatopłytkowe w medycynie estetycznej

Preparaty krwiopochodne wykorzystywane są w różnych gałęziach medycyny, również estetycznej, już od lat. Jednak to opracowanie nowych metod pozyskiwania osocza bogatopłytkowego otworzyło możliwości popularyzacji zabiegów z wykorzystaniem PRP w terapiach anti-aging.

To właśnie formy wytwarzania osocza są w tym kontekście kluczowe, gdyż nieumiejętne przeprowadzenie tej procedury może przyczynić się do utraty składników aktywnych (czynników wzrostu GFs) w preparacie i tym samym zniwelować jego skuteczność.

Obecnie w gabinetach medycyny estetycznej korzysta się z gotowych zestawów, za pomocą których można uzyskać do 5 ml osocza bogatopłytkowego, a więc takiego, które zawiera minimum 1 mln płytek krwi na 1 mm3.