Leczenie endodontyczne (leczenie kanałowe) zajmuje się chorobami miazgi zęba i stanowi często ostatnią szansę na zachowanie naturalnego zęba. Pozwala na uniknięcie ekstrakcji (usunięcia), która zawsze powinna być rozwiązaniem ostatecznym. Korzyści płynące z prawidłowo przeleczonego endodontycznie zęba są niebagatelne. Pozwalają na długotrwałe utrzymanie własnego zęba w jamie ustnej, jak również stanowią solidny zrąb pod koronę lub filar mostu. Istotą leczenia kanałowego jest usunięcie z komory i kanałów korzeniowych chorej miazgi, mechanicznym poszerzeniu i odkażeniu kanałów oraz szczelnym ich wypełnieniu specjalnymi materiałami. Aby zapewnić pacjentowi maksymalny komfort leczenia, brak doznań bólowych i skuteczność zabiegu, wykonujemy go w znieczuleniu miejscowym.
W dużym uproszczeniu wizyta u endodonty rozpoczyna się od znieczulenia miejscowego i usunięcia miazgi zębowej z kanałów i komory zęba. Następnie – po analizie ilości, długości oraz przebiegu – kanały korzeniowe są poszerzane, wypełniane i zabezpieczane szczelnym opatrunkiem.
Lekarz endodonta informuje również pacjenta o najbardziej optymalnym sposobie odbudowy zęba po leczeniu kanałowym (korona porcelanowa / odbudowa kompozytowa)
Nowoczesna stomatologia oferuje przeprowadzenie leczenia kanałowego w taki sposób, który całkowicie eliminuje jakiekolwiek nieprzyjemne doznania. Wielu Pacjentów w trakcie leczenia ucina sobie drzemkę!
Leczenie kanałowe pozwala wyeliminować infekcję niszczącą tkanki zęba i kość dookoła niego. Dzięki temu ząb może funkcjonować w jamie ustnej przez kolejne długie lata. Jedyną alternatywą jest usunięcie go, a następnie zastąpienie implantem. Pozostawiony bez żadnej ingerencji stanowi natomiast ognisko zapalne w naszym organizmie.
Leczenie jest najczęściej jedno- lub dwuwizytowe. Przy dużym stanie zapalnym może być konieczna dodatkowa – trzecia wizyta.