• 609 965 613
  • sikoraclinic@gmail.com

Diagnostyka

Nowoczesna stomatologia to zupełnie nowy komfort i jakość wykonywanych usług. Możemy zapomnieć o długotrwałym i bolesnym leczeniu stomatologicznym. W dzisiejszych czasach dzięki diagnostyce i nowoczesnemu sprzętowi jesteśmy w stanie zaplanować i weryfikować cały przebieg leczenia stomatologicznego dzięki tomografii komputerowej, zdjęciom cefalometrycznym i skanerom wewnątrzustnym.

W Sikora Clinic stosujemy tylko rozwiązania cyfrowe, które minimalizują dawki promieniowania jakie otrzymuje organizm ludzki podczas wykonywania np. zdjęć tomografem komputerowym lub zdjęć RTG. Cyfrowe urządzenia stosowane w centrum diagnostycznym naszej kliniki umożliwiają precyzyjną ocenę stanu jamy ustnej pacjenta oraz dobranie odpowiedniej metody leczenia.

Tomograf komputerowy 3D

Urządzenie tomografu komputerowego zwiększa możliwości diagnostyczne w nowoczesnym gabinecie stomatologicznym. Tomograf komputerowy jest niezwykle przydatny np. w leczeniu implantologicznym. Umożliwia wykonanie precyzyjnych zdjęć w jakości obrazów 3D, minimalizując jednocześnie dawkę promieniowania na którą narażony jest pacjent. Lekarz na podstawie wykonanego tomografu komputerowego dysponuje trójwymiarowym obrazem kości pacjenta. Na podstawie zdjęcia, które wyświetla się dentyście na komputerze jest w stanie przy użyciu programów komputerowych precyzyjnie ocenić warunki anatomiczne pacjenta oraz dokładnie zaplanować zabieg stomatologiczny.

W wielu gabinetach do planowania leczenia wykorzystywane są tylko zdjęcia RTG panoramiczne. Stosowanie takich rozwiązań niesie jednak za sobą pewną niewygodę, ponieważ obraz RTG jest zniekształcony i mniej czytelny niż ten wykonywany tomografem komputerowym w modelu 3D. Przez to stomatolog planujący leczenie pacjenta z wykorzystaniem zdjęć RTG panoramicznych ma utrudnione zadanie. Wynika ono z tego, że przy zniekształconych zdjęciach RTG dentyście trudno jest ocenić i zaplanować dokładnie przeprowadzenie zabiegu stomatologicznego. Takiej trudności nie ma przy zastosowaniu zdjęć wykonanych tomografem komputerowym.

Skaner wewnątrzustny

To najnowsza zdobycz technologii wykorzystywana w nowoczesnej stomatologii. Dzięki temu urządzeniu, które wykorzystywane jest każdego dnia w naszej klinice, możemy uniknąć pobierania wycisków zębów np. w celu wykonania koron i mostów porcelanowych, licówek w tym super cienkich licówek czy prac protetycznych.

Wielu pacjentom, którzy mieli do czynienia z masą wyciskową, proces ten kojarzy się z nieprzyjemnymi doznaniami. Zdarza się, że masa wyciskowa powoduje, że pacjent musi oczyścić jamę ustną z resztek masy, a nawet wywołuje odruch wymiotny. W nowoczesnych gabinetach stomatologicznych zastosowanie skanera wewnątrzustnego pozwala wyeliminować ten proces a wycisk jest pobierany komputerowo. Dodatkowo czas trwania całego zabiegu jest skrócony przy jednoczesnym zwiększeniu komfortu pacjenta.

Skaner wewnątrzustny pozwala również na wyeliminowanie błędów wywoływanych przez czynnik ludzki i umożliwia oszacowanie dokładnego stanu jamy ustnej pacjenta jednocześnie przygotowując jej obraz 3D na monitorze. To rozwiązanie pozwala na dokładne dopasowanie efektów i przygotowywanych prac w laboratorium protetycznym, które może otrzymać wycisk komputerowy zaraz po jego wykonaniu przez lekarza stomatologa.

RTG cefalometryczne

RTG cefalometryczne jest ważnym elementem w diagnostyce pacjentów w gabinecie stomatologicznym. Często poprzedza leczenie ortodontyczne, pozwalając na zweryfikowanie nieprawidłowości zębowych, kształtu kości i ocenę profilu pacjenta oraz dobranie odpowiedniej metody leczenia.

RTG punktowe

Punktowe zdjęcie RTG jest standardowo wykorzystywane w Dentim Clinic. Zastosowanie ma podczas leczenia kanałowego, ekstrakcji zęba czy leczenia próchnicy zębów. Dodatkowo dawka promieniowania jest najmniej obciążająca. Punktowe prześwietlenie zęba pozwala z dużą dokładnością pozwala na zobaczenie przez stomatologa obrazu przebiegu, ilości i zakrzywienia korzeni zębowych oraz wykrycia próchnicy, która może być niewidoczna podczas standardowej weryfikacji stanu jamy ustnej.

RTG panoramiczne

Zdjęcie panoramiczne RTG wykorzystywane jest do oceny stanu zdrowia wszystkich zębów i przyzębia pacjenta. Jest podstawą dla stomatologa przy planowaniu leczenia pacjenta. RTG panoramiczne pozwala stomatologowi na weryfikację stanu szczęki i żuchwy pacjenta pozwalając na wczesne wykrycie próchnicy i innych stanów zapalnych w jamie ustnej.