• 609 965 613
  • sikoraclinic@gmail.com

Laser frakcyjny CO2

Jednym z najpopularniejszych laserów stosowanych w gabinetach medycyny estetycznej jest laser frakcyjny. Spośród wszystkich dostępnych urządzeń do laseroterapii, ten od lat cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem.

Najpopularniejszym narzędziem, mającym szerokie zastosowanie i nadającym się do zabiegów u osób mających różne fototypy skóry, jest laser frakcyjny ablacyjny CO2. Jest to świetne narzędzie w rękach doświadczonego specjalisty.

Służy on głównie do:

Laser frakcyjny – opis działania

Laser frakcyjny ablacyjny powoduje ściśle kontrolowany, fototermiczny uraz skóry. Może działać tylko w naskórku (wtedy zabieg nazywamy mikrodermabrazją laserową), a mimo to docierać do głębszych warstw skóry właściwej. Światło lasera ablacyjnego CO2 wnika w skórę i jest absorbowane przez zawartą w niej wodę. W wyniku reakcji fototermicznej dochodzi do błyskawicznego podgrzania wody w tkance i jej odparowania, co tworzy mikroskopijne kolumny w skórze.

W ten sposób w skórze zostaje uruchomiona kaskada regeneracji – zawarty w niej kolagen ulega obkurczeniu, zaczyna się proces uzupełniania powstałych ubytków, czyli tworzenie nowych włókien kolagenowych. Podczas tego procesu zostaje także wydzielone ciepło, które uszkadza sąsiednie komórki. Oczywiście podczas jednej sesji laseroterapii nie można wytworzyć zbyt masywnych uszkodzeń, dlatego tak ważne jest dobranie parametrów laserowych do problemu, fototypu skóry czy możliwości gojenia się skóry pacjenta.”Dziurkowanie” skóry odbywa się w równych odstępach, zazwyczaj co 1 mm (można tę odległość wydłużyć lub skrócić).

Z wiekiem tracimy około 1% kolagenu zawartego w naszej skórze, proces ten gwałtownie przyspiesza u kobiet w trakcie i po menopauzie. Mniej kolagenu to widoczne opadanie skóry, zmarszczki, uszkodzenia posłoneczne; więcej kolagenu to bardziej napięta, młodsza, gładsza i jędrniejsza cera.

Wskazania do zabiegu laserem frakcyjnym:

  1. BLIZNY POTRĄDZIKOWE

Laser frakcyjny CO2 doskonale radzi sobie z wszelkimi niedoskonałościami skóry tj. wszelkiego rodzaju bliznami, rozstępami czy nierównościami skóry. Jest przede wszystkim rozpowszechniony wśród pacjentów borykających się z bliznami potrądzikowymi. Wspomniany defekt estetyczny dotyczy zarówno nastolatków, jak i osób dojrzałych.

  1. INNE RODZAJE BLIZN (W TYM PO OPERACJACH, PO URAZACH CZY SAMOOKALECZANIU)

Kolejnym popularnym problemem, który jest wskazaniem do terapii laserem frakcyjnym, są blizny, czy to po operacjach, po urazach, czy po samookaleczaniu. Z pomocą przychodzi znów laser CO2 – im świeższa blizna, tym lepsze efekty estetyczne można uzyskać. Mitem jest, że należy odczekać dłuższy okres od powstania blizny. De facto terapię można zacząć od razu, po usunięciu szwów skórnych (o ile były założone). Walkę ze starymi, nawet istniejącymi kilka lat bliznami, również warto podjąć. Nie będzie to proces szybki, jednak można uzyskać naprawdę dobre efekty – spłycić je, wyrównać koloryt, sprawić, by mniej rzucały się w oczy. Niezależnie od etiologii blizn, jeśli przeszkadzają, należy zgłosić się do lekarza medycyny estetycznej, który dobierze optymalną terapię.

  1. SKÓRA Z OZNAKAMI STARZENIA

Kolejnym wskazaniem do zastosowania lasera CO2 jest odmładzanie skóry, czyli laserowy lifting. Skutecznie zwalcza siatki drobnych zmarszczek (warto zaznaczyć, że zabiegi z użyciem toksyny botulinowej eliminują zmarszczki mimiczne, natomiast nie usuną całkowicie zmarszczek utrwalonych), przeciwdziała utracie jędrności, zagęszcza skórę, eliminuje przebarwienia. Oczywiście laser nie zastąpi nam interwencji chirurgicznej, ale regularne korzystanie z dobrodziejstwa lasera CO2 spowolni procesy starzenia się skóry.

  1. SKÓRA TŁUSTA I PROBLEMATYCZNA

Laser CO2 przychodzi z pomocą także w utrzymaniu “w ryzach” skóry tłustej. Regularne złuszczanie naskórka pomaga regulować poziom wydzielanego sebum, zwęża pory, w konsekwencji zapobiega powstawaniu zmian ropnych i zaskórników.

  1. ROZSTĘPY

Innym problemem wartym wspomnienia, z którym radzi sobie laser frakcyjny są rozstępy. Je także można skorygować spersonalizowanymi zabiegami z użyciem lasera frakcyjnego ablacyjnego. Korekta rozstępów stanowi jednak nie lada wyzwanie – są to właściwie blizny, najczęściej stare i obejmujące dużą powierzchnię skóry. Zabiegi trzeba robić niezwykle rozważnie, proces gojenia jest dłuższy niż na twarzy czy szyi. Rozstępy można poddawać laseroterapii niezależnie od obszaru ciała, na którym występują. Obowiązuje ta sama zasada, co przy bliznach – im wcześniej od powstania problemu zaczniemy zabiegi, tym lepsze efekty w krótszym czasie możemy uzyskać.

Należy pamiętać, że efekt zabiegu laserem CO2 nie jest natychmiastowy – proces przebudowy i syntezy kolagenu trwa kilka tygodni, i tyle należy poczekać na wyniki terapii.

Przeciwwskazania do zabiegu laserem CO2

Laseroterapię, niezależnie od rodzaju, wykonujemy na skórze wolnej od zmian ropnych, zapalnych czy chorób dermatologicznych.

 

Przeciwwskazaniami bezwzględnymi są:

Przeciwwskazaniami względnymi są: